Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке православні та греко-католицькі християни відзначають 19 січня, тому збігається зі святом Богоявлення, однак ці свята слід розрізняти. Народні назви свята — Йордана (або Ордана), Водохреща. Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи духовні й тілесні хвороби.
По народним традиціям у весь період свят лише чоловіки ходили по воду, також до Водохреща жінки намагалися не полоскати у воді білизни, бо «там чорти сидять і можуть вчепитися».
Напередодні Водохрещі (Йордана) святкується «Голодна кутя», як кажуть другий Святий Вечір. Увесь цей день християни нічого не їдять — постяться, а коли вже засяє вечірня зоря, то сідають вечеряти. За традицією на другий Святий вечір до столу подають пісні страви — смажену рибу, вареники з капустою, гречані млинці на олії, кутю, узвар, пісний борщ з грибними вушками.
Вранці на Водохреща (на Йордан) ходять до церкви святити воду. Освяченою водою починається трапеза, також нею ж кожний господар кропить усіх членів сім’ї, хату, інші будівлі, криниці.
Джерело
Немає коментарів:
Дописати коментар